Blog

sineklik montaji

Sineklik Montajı Nasıl Yapılır?

İlkbahar ayları sineklerin ortaya çıkmaya başladığı zamanlardır. Yaz aylarındaysa sayıları zirve noktasına ulaşır. Doğada taşıyıcı konumunda bulunan sinekler ve böceklerin yaşama alanımızda bulunması ise hijyenik değildir. Ayrıca bazı böceklerin görünüş olarak insanları rahatsız ettikleri de bilinen bir gerçektir. Hatta bazı insanların haşere grubuna karşı fobisi bile vardır. Tüm bu nedenler göz önüne alındığında yaşama alanımızı haşerelere karşı muhafaza etmenin gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Evleri, ofisleri ve diğer yaşam alanlarını haşerelere karşı korumak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi ise yüzyıllardır kullanılan sineklik yöntemidir. Sineklik için de sineklik montajı yapımını bilmek gerekir.

Bu yöntem özellikle kimyasal sinek ilaçlarını kullanmak istemeyenler için en iyin savunma biçimidir. Geçmiş dönemlerde lifli çuvallar ve çok ince teller pencerelere takılarak sineklere karşı önlem alınmaya çalışılmıştır. Bu tedbirler teoride başarılı olsa da pratikte etkili sonuçlar vermemiştir. Günümüzde ise teknolojinin nimetlerinden yararlanılarak gerçek anlamda koruyucu sineklik modelleri üretilebilmektedir.

Başlıklar

Sineklik Çeşitleri Nelerdir?

Sineklikler, farklı parçaların bir araya gelmesiyle oluşan ürünlerdir. Bunlar profil, tül ve teldir. Çok çeşitli sineklik modelleri bulunmakla beraber hepsi kendine has özeliklere sahiptir.

 • Sineklik Tülü
 • Menteşeli Sineklik
 • Pileli Sineklik
 • Stor Sineklik
 • Sürgülü Sineklik
 • Mıknatıslı Sineklik

Hangi sineklik modelinin tercih edileceği noktasında ihtiyacın doğru belirlenmesi önemlidir. Eğer bu konu hakkında bilgiliyseniz, eviniz için en uygun sineklik modelini belirlemek sizin zor olmayacaktır. Buna karşın ilk kez evinize sineklik takacaksanız, sineklik montajı için daha önce sineklik kullanan birinden tavsiye alır ya da bir uzmana danışabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinde bulunan sineklik görselleri de fikir verme noktasında yardımcı olabilir.

sineklik montajı nasıl yapılır

Sineklik Montajı Nasıl Yapılır?

Uygun sineklik seçimi ardından uygulama yapılacak alanın ölçüsünün alınması gerekir. Bu ölçünün doğru olması için ölçüm sırasında yardım talep edebilirsiniz. Sonrasında ise sinekliğin monte edileceği alanının temizlenmesi ve montaja uygun hale getirilmesi gerekir. Montajın yapılabilmesi için ilk olarak demonte parçalar bir araya getirilir. Sineklik parçaları birleştirmek için en uygun alansa düz bir zemindir. Birleştirme işleminin ardından sineklik vidalamaya uygun hale gelir. Vidalama işlemi için aşağıda yer alan adımlar uygulanır;

 • Birleştirilen sinekliği kapı ya da pencerenin dışına çıkartın.
 • Montaj için gerekli olan vidaları kolay ulaşabileceğiniz bir yere toplayın.
 • Köşe takozlarda yer alan vida delikleriyle sinekliğin vida deliklerini aynı hizaya getirin.
 • Ardından vidalama işlemine başlayın.
 • Bu sırada sıradan tornavidalar tercih edilebileceği gibi matkapta kullanırsınız.

Eğer uygulama yapacağınız alan için menteşeli sineklik tercih ettiyseniz, sorunsuz şekilde açılıp kapandığından emin olun. Ayrıca yukarıda sıralanan işlemleri yaparken başka araçlara da ihtiyaç duyabilirsiniz. Tüm aşamaların tamamlanmasının ardından sineklik sorunsuz şekilde kullanıma hazır hale gelir.

Sinekliğin Kullanım Ömrü ve Bakımı

Sineklik iskeleti olan profiller oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapıya sahiptir. Buna karşın tül için aynı şey söylenemez. Sineklik montajı için  kullanılan tül dış etkenlerden etkilenip ve zamanla deforme olur. Sinekliğin uzun ömürlü olması için yıpranmış tül değiştirir ya da kış aylarında sineklik sökmek isterseniz sökersiniz. Yaz aylarında tekrar kullanılacağından zarar görmeyeceği yerlerde muhafaza edilmelidir. Sineklikler temizlik noktasında ise en zahmetsiz ürünlerden biridir. Yapmanız gereken sökmek ve suyun altına tutmaktır. Cırt sinekliklerse çamaşır makinesinde yıkanarak temizlersiniz. Sökülemeyen modellerde temizleme işlemi sünger ya da bezle çok bastırmadan silmek şeklinde uygulanır. Öte yandan, diğer birçok şey için olduğu gibi sineklikler içinde uyarı metinleri vardır. Eğer ki uyarı metninde ‘yıkamayın’ şeklinde bir ibare mevcutsa uymanız en doğrusudur.

Leave a comment

Call Now Button