Blog

Sineklik yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

Yaz aylarında sineklerle başımız bir hayli dertte olabiliyor. Bu durumdan kurtulmak için en iyi yöntemler arasında ise sineklikler bulunuyor. Sinekliğin bulunduğu ortamda, hem sinekler olmuyor hem de ortama temiz hava girmiş oluyor. Aslında sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da sinekliklerin kullanıldığını görüyoruz. Peki, sineklik yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz? Sineklik kullanımının faydaları nelerdir? Sineklikleri nasıl temizlemelisiniz? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şimdi sizleri, o önemli bilgilerle baş başa bırakıyoruz… İşte o ayrıntılar…

Başlıklar

Sineklik yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Sinekliklerin hem kullanılacak olan yere göre hem de amacına göre pek çok çeşidi bulunmaktadır. Öncelikle kişiler, mutlaka en doğru sineklik türünü seçmelidir.
  • Sineklik türünün doğru seçilmemesi, ilerleyen zamanlarda birçok sıkıntının da meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de, sineklik türünü seçerken uzman bir kişiden yardım alınmasında da fayda vardır.
  • Sinekliklerin belirli ölçülere göre yapılması gerektiğini de vurgulamak isteriz. Eğer, ölçü kısmında hata olursa sinekliklerin kenar kısımları açık kalır. Bu durumda da, sinekliklerden istediğiniz korumayı sağlayamamış olursunuz.
  • Tüm bunların yanında, sinekliklerin tül kısmını dayanıklı malzemelerden yaptırmanız gerektiğini de belirtmek isteriz. Bu sayede, sinekliklerin kullanım ömrünün çok daha uzun olacağını da söyleyebiliriz.
  • Şayet, kapınız veya da pencereniz oldukça rüzgarlıysa daha dayanıklı olması adına, alüminyum materyalden oluşturulan sineklikleri tercih etmenizi de öneririz.
  • Sinekliğin tülü, çok fazla kullanılmasından dolayı belli bir zaman sonra aşınmakta ve yırtılmaktadır. Tülü yırtılan sinekliğinizin yerine yenisini yaptırabilirsiniz. Ancak oldukça düşük bir bütçeyle de var olan sorunu kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. Sinekliklerin tülleri, daha sonradan değiştirilebilir şekilde tasarlanmaktadır. Dolayısıyla sinekliğinizin tülünü kendiniz de değiştirebilirsiniz. Eğer, tülü değiştirebileceğinizi düşünüyorsanız, değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak yapamayacak durumda olursanız mutlaka bilen kişilerden yardım almanız da gerekmektedir.
  • Sinekliklerin bir süre sonra aşınabileceğinden hatta yırtılabileceğinden bahsettik. Bu durum bazen, kişilerden dolayı çok daha erken de yaşanabilmektedir. Kişiler, sinekliği temizlerken deterjan ya da çamaşır suyu da kullanmaktadır. Bunun son derece yanlış olduğunu vurgulamak isteriz. Deterjan ya da çamaşır suyu, sinekliklerin çok daha erken şekilde yıpranmasına neden olmaktadır.
  • Sinekliğinizin çevresinde bazı bükülmeler ya da eğilmeler de meydana gelebilir. Eğer, sorun ufak ise eğilen ya da bükülen yerleri kendiniz de düzeltebilirsiniz. Fakat düzeltemezseniz, sinekliğinizin ölçüsünde yeni bir tül alıp o tülü sinekliğinize güzelce yerleştirebilirsiniz.
  • Zamanla sineklik menteşelerinde de sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunların nedeni menteşelerin plastik olmasından dolayıdır. Sıcak ya da soğuk havalarda, plastik olan menteşelerde sertleşme görülmektedir. Sineklik açılıp kapandığı zaman sertleşmeden ötürü menteşeler bir anda kırılabilmektedir. Bu durumda ise menteşeleri anında değiştirmeniz gerektiğini de söylemek isteriz.

Sineklik kullanımının faydaları nelerdir?

Sineklikler yaz kış kullanılmakta, oldukça sık bir şekilde de tercih edilmektedir. Sökülüp ve takılan sineklikler, kışın çıkarılmakta yazın ise tekrar takılmaktadır. Sineklikler özellikle de yaz aylarında, pek çok kişiyi son derece memnun etmektedir. Yaz aylarında, hepimiz sivrisineklerden yana dertli olabiliyoruz. İşte, o anda sineklikler de imdadımıza hemen yetişiveriyor.

Birçok sineklik çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, sineklere karşı koruma sağladığı gibi evde yer alan diğer hayvanların dışarı adım atmasını da kolaylıkla engellemektedir. Bu sayede, hem evinize sinek girmemiş oluyor hem de evinizdeki sevimli dostlarımız daha güvende oluyor.

Sineklerden kurtulmak adına, pek çok kimyasal madde kullanılmaktadır. Böylece, sineklik kullanımı, bu kimyasal maddelerin evinizde bulunmasını da engellemektedir. Ayrıca sineklik, evlere temiz havanın girmesini de sağlamaktadır.

Sineklikler yalnızca pencerelere takılmamaktadır. Bu çok önemli ürün, gerek kapılara gerek balkon girişlerine gerekse de terasların girişlerine takılabilmektedir. Pek çok yere uygulanan sineklikler bu sayede, yaz mevsimini çok daha rahat bir şekilde geçirmenize de olanak sağlamaktadır.

Sineklikleri nasıl temizlemelisiniz?

Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan sinekliklerin temizlenmesi de bir hayli kolay olmaktadır. Temizleme işlemi için, elektrik süpürgesi ya da nemli bir bezi kullanabilirsiniz. İster süpürgeyle isterseniz de bezle sinekliğin üzerinde yer alan tozu ve kirli olan kısımları kolayca temizleyebilirsiniz. Yani, temizleme işlemi için sinekliği sökmenize asla gerek yoktur. Süpürge ve bez ile anında ve en rahat şekilde temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a comment

Call Now Button