Blog

Pimapen yaz kis ayari nasil yapilir

Pimapen Yaz ve Kış Ayarı Nasıl Yapılır? Çok Kolay !

Pimapen yaz kış ayarı mevsime göre yapılmasının pencere ve kapılarınıza yararı olduğu gibi evinizin ısı ve ses izolasyonuna da çok faydası vardır. Pvc pencere ve kapı yaz kış ayarı için lazım olan tek el aleti 4’lük alyandır. Kış aylarında pencere kolunu çevirdiğinizde kol yumuşak ve kuvvet uygulamadan çeviriyorsanız, Yaz aylarında kışa göre tam tersi pencere kolunu çevirmekte zorlanıyorsanız bu ayarı yapmanız gerekiyor. Yazımızda sizlere usta çağırmanıza gerek kalmadan Pimapen Pencere ve Kapı ayarını nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Başlıklar

Pimapen (Pvc) Yaz-Kış Ayarı Nasıl Yapılır?

Pimapen yaz-kış ayarına geçmeden öncesinde 4 alyan temin edin. Alyanı buldunuz ve artık pencere ve kapınızı ayarlamak için hazırsınız demektir. Ayarını yapmak istediğiniz Pencere veya Kapıyı açın, açılan kanat da uzun demir çubuk yani ispanyolet vardır. Pencere veya kapı ispanyoletini gördüyseniz işlemimiz bu mekanizma üzerinde olacak. İspanyoletin üzerinde yuvarlak pim i gördüyseniz temin ettiğiniz 4 alyan o pimin içine girecek ama bundan öncesinde dikkat etmeniz gereken pimde ki ufak nokta çentiktir. Bu çentik kanadın binili kısmına bakıyor ise Pencere veya Kapınız Kışlık en sert ayardadır. Eğer pim deki nokta tam ters kısma açığa bakıyor ise pencereniz Yazlık en yumuşak ayardadır. Alt veya üste ise yumuşağın sertin ortasıdır.

Pencere veya kapınızda ki ispanyolet mekanizmasında eğer alyan yuvası yok ise işte bu durumda çok şanslısınız diyebilirim. Çünkü 4 alyana ihtiyaç duymadan ve basit bir şekilde pimapen yaz-kış ayarı yapabileceksiniz. Yapmanız gereken öncelikle ispanyoletteki pim üzerinde nokta nereye bakıyor önce bunu tespit edin eğer pencereniz sağa açılıyor  ve pim karşınızda saat 3 yönüne bakıyor ise kışlık ayarda. Saat 9 yönüne bakıyor ise yazlık ayarda, alta ve üste orta yumuşaklıkta olur. Pencereniz sola açılıyorsa anlattığım işlemin tam tersini yapacaksınız. Alyan yuvası olmayan Pim nasıl çevrilir diye  düşündüğünüzün farkındayım cevabını veriyorum. Pimi 2 parmağınız ile kavrayın kendinize çekin ve hangi ayara almak istiyor iseniz o yöne döndürün işte bu kadar pencerenizin yaz kış ayarını yaptınız.

Pimapen Pencere ve Kapılarınızın için dört mevsim kullanabileceğiniz ayar ise pimin alt ortada kalmasıdır.

Pencere mekanizmasi ispanyolet

Pimapen Yaz-Kış Ayarının Evinize Faydası Nedir?

Mevsimine göre yapacağınız ayar öncelikle pencere ve kapılarınızın arıza yapmasını önlemektedir. Kış ayları için çok büyük avantajı vardır rüzgarı soğu kesip izolasyon sağlar. Yaz aylarında ise kol yumuşatılır rahatlar ve arıza çıkartmaz. Pimapen yaz ve kış ayarı için bu kadar şey anlatmışken bu ayarın tek başına yeterli kalmayacağını belirtmeden olmaz.

Pimapen Yaz ve Kış Soğuğu Rüzgarı Keser mi ?

Eğer şanslı iseniz pencere ve kapılarınızı takan kişinin ustalığı iyi ise ve doğramalarınız yıllar öncesinde takılmadı ise evet pvc yaz kış ayarı soğuğu keser. Bu ayar tek başına yeterli değildir montajı yapılan camların açılan kanatlarının güzel bir şekilde takozla kaldırılması gerekir. Zamaklara ispanyoletin pimleri denk gelmeli iyice pencereyi kasaya çekmelidir. Uzun yıllarca kullanılan veya montajı iyi yapılmayan Pimapen Kapı ve Pencereler zamanla salkma yapar. Pimapen kapı salkması kapınızın tam anlamı ile kapanmamasına rüzgar ve soğuk almasına neden olur. Bunun çözümü ise pimapen cam çıtalarının sökülüp kanadın takoz ile kaldırılmasından sonra zamak ayarı ve yaz kış ayarıdır. Bu durum sizi biraz aşabilir ve camınızı kırabilirsiniz.

Pimapen Yaz-Kış ayarını yapamadınız veya bu kısmı hallettiniz ama hala sorununuz çözülmedi kanatların takozlanması gerekiyor bizimle iletişime geçebilirsiniz. Otuz.Net olarak İzmir bölgesinde Pimapen Kapı ve Pencere tamiri servisimizden yararlanmak istiyorsanız 0539 810 52 35 bir telefon kadar uzağınızdayız. Soru ve sorunlarınızı konu altına belirtir iseniz cevaplayabiliriz.

Leave a comment

Call Now Button