Blog

images

Sineklik Ölçüsü Nasıl Alınır?

Sineklik ölçüsü almak isteyen birçok kişi bu işlemin nasıl yapıldığı ile ilgili araştırmalar yapmaya devam ediyor. Ayrıca sineklik ölçüsünün alınması sırasında yapılması gerekenler de bir hayli önemseniyor. Sizler sinekliklerin ölçüsünü almak istediğinizde öncelikli olarak pencerenizi açmalısınız. Pencereyi açtığınızda sabit olan kısımda lastik contalar bulunur. Contaların arasının genişliğini ve yüksekliğini ölçmeniz gerekir. Aldığınız ölçülerin üzerine sekizer santim eklediğinizde talep ettiğiniz sipariş ölçülerini de almış olursunuz.

Sineklik ölçüsü almak için hem kapı hem de pencerelerinizde görselde olduğu gibi contadan contaya yüksekliği ve de genişliği ölçmeniz beklenmektedir. Ölçüleri alırken sineklik için kullanılan alüminyum profillerin genişliklerine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer sineklik 40mm alüminyum profilden oluşuyorsa o zaman aldığınız ölçülere sekizer santim ekleme yapmanız daha doğru olacaktır.

Başlıklar

Sineklik Ölçüsü Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerek?

Sineklik ölçüsü almak son derece basit bir işlemdir ve herhangi bir deneyim gerektirmez. Yalnızca ölçü alırken dikkatli olmanız ve ölçüyü nasıl alacağınızı bilemeniz gerekir. Sineklik ölçüsünün almanın iki farklı yöntemi bulunur. Bunlar iç ölçü ve dış ölçüdür. İç ölçü alınırken pencerenin kanadının yerleştiği alan ölçülür. Elbette dış ölçü alınırken ise pencerenin çerçevesinin alınır. Her iki ölçü tipinde de pencerenin boyu ve eni ölçülür. Aynı durum ölçü alma biçimi kapı ve balkonlarda da kullanılır.

Daha sonraysa internet üzerinden sineklik modellerini inceleyerek, nasıl bir sineklik istediğinizi kararlaştırabilirsiniz. Elbette günümüzde teknolojinin de yardımıyla farklı sineklik modeli üretilerek kullanıcıya sunulmaktadır. Bu modeller şu şekildedir;

  • Plise Sineklik
  • Mıknatıslı Sineklik
  • Akordiyon Sineklik
  • Sürgülü Sineklik
  • Mıknatıslı Sineklik

Sadece pencere ve kapılarda değil balkonlar ve cam balkonlarda sineklik olur. Ek olarak alınan ölçü doğrultusunda üretilen sineklikler, haşerelerle temas etmenizi önleyerek yaz keyfinize kesintisiz devam etmenizi sağlar. Burada en önemli nokta doğru sinekli seçimini yapmaktır. Eğer konu hakkında bilgiye sahip değilseniz, çevrenize ya da üretici firmaya fikir danışabilirsiniz.

sineklik ölçüsü almak

Örnek Sineklik Ölçüsü Alma

Sinekliğinizin ölçüsünü alırken, bir örnek üzerinden ilerlemeye ihtiyacınız varsa o zaman internet üzerinde bulunan bilgilerin birçoğunu kullanabilirsiniz. Bu bilgiler sizin için çok daha kolay ilerleme şansı tanımaktadır. Eğer siz sineklik ölçüsü alırken pencerenizi veyahut kapınızı ölçüyorsanız, o zaman ölçü alınacak kısmı açmalısınız.

Diyelim ki pencerenizin ölçüsünü alıyorsunuz, pencerenizi açmanız gerekir. Pencerenizi açtıktan sonra da sabit kalan contalar arasını ölçmelisiniz. Bunun için de örnek ölçü 120 cm olabilir. 120 cm olarak aldığınız ölçüye de siparişiniz 40 mm profil olacağı için 58x120cm olarak ele alınır. Eğer siz tercihinizi 25mm profil olarak tercih ederseniz o zaman da 55x125cm olarak belirlemiş olursunuz. Daha detaylı bilgilendirmeler için de videolu anlatımları kullanabilir, kolay bir biçimde ölçünüzü alabilirsiniz.

Sürgülü Kapı Sineklik Ölçüsü Alma

Birçok kişinin araştırdığı sürgülü kapı sineklik ölçüsü nasıl alınır doğru bilgilerle kolayca yapılan bir işlemdir. Bu işlem kapı sürgülü olduğu için zor gibi gelebilir ancak durum hiç de öyle değil. Yani siz zorlanmadan sonuca ulaşırsınız. Sürgülü kapılar bilindiği üzere sabit bir kayar bulundurur. Eğer bu tarz bir kapınız varsa o zaman sinekliği kapıyı açtığınızda ilk önce dış taraftan sonra duvar tarafından, son olarak da dış taraftan genişliği ölçmek gerekir. Yükseklik için de üst duvardan yere tutularak ölçü alınması gerekir. Aldığınız ölçülere 1cm boşluk payı bıraktığınızda da sürgülü kapı sineklik ölçüsü almış olursunuz.

PVC Pencere Sinekliklerin Ölçüsü Alma

Eğer PVC pencere sineklik ölçüsü almak istiyorsanız o zaman sinekliğin dışarıdan takılacağını unutmamalısınız. Bunun için de sineklikte bulunan ölçü paylarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Contadan contaya aldığınız ölçülerde payları da kasalara eklemeniz gerekir. Eğer sağ kısımda 4 sol kısımda 3 cm pay bulunuyorsa o zaman toplamda genişliğe yapılması gereken ekleme 7dir. Aynı durum yükseklik için de geçerlidir.

Akordeon Sineklik Ölçüsü Alma

Sineklik için akordeon sineklik ölçüsü alma işlemlerini araştırıyorsanız, bu işlemi kolayca yapabileceğinizi bilmelisiniz. Çünkü pileli sinekliklerin ölçüsü almak aslında normal sineklik ölçüsü almakla birebir aynı şeydir. Ölçüm sırasında contadan contaya almanız, sonrasında da ekstra bir şey yapmamanız gerekir. Elbette yine de dışarıda eklemeye sekizer santimlik yer varsa eklenmelidir.

Leave a comment

Call Now Button